Ingredience na celozrnný tvarohový mazanec

 • 200 g celozrnné pšeničné mouky (nebo vanilkové ovesné, pokud použijete prášek do pečiva)
 • 200 g hladké bílé pšeničné mouky 
 • 15 g sušeného droždí (nebo 2 prášky do pečiva – 25 g)
 • 300 g nízkotučného tvarohu (nebo 200 g tvarohu a 100 ml řepkového oleje)
 • 2 lžičky rumu nebo rumového aroma (10 ml)
 • 2 vejce (100 g)
 • 1 lžička citrónové kůry (5 g)
 • sladidlo bez kalorií (1 odměrečka)
 • špetka soli
 • 60 g rozinek, brusinek nebo goji (ideálně bez cukru)
 • 1 žloutek na potření (17 g)
 • 20 g mandlových plátků
Zdravý celozrnný mazanec - recept Bajola

Chceš ušetřit za ořechy, semínka a sušené ovoce? Kde koupit nejlevněji

Postup receptu

 1. Všechny ingredience si vytáhněte hodinu předem a nechejte je zahřát na pokojovou teplotu.
 2. Smíchejte oba druhy mouky a droždí.
 3. Zvlášť smíchejte tvaroh, vejce, rum, sladidlo a citrónovou kůru.
 4. Pak smíchejte sypké a mokré ingredience dohromady a vyhnětejte těsto tak, aby bylo dobře spojené. Není třeba používat kuchyňského robota.
 5. Nakonec přidejte špetku soli a rozinky a ještě pořádně zapracujte do těsta.
 6. Poprašte trochou mouky, pořádně přikryjte potravinářskou fólií a utěrkou, aby těsto neokoralo, a nechejte na teplém místě kynout 1 – 3 hodiny. Celozrnné těsto kyne totiž o dost hůře. Je potřeba, aby se zvětšilo alespoň dvakrát. Pro urychlení kynutí můžete použít urychlovač kynutí. Případně dát mísu s těstem nad hrnec s horkou vodou, ale špatně se kontroluje teplota – nesmí být vyšší než 40 stupňů, jinak usmrtíte kvasinky.
 7. V průběhu kynutí doporučuji jednou za hodinu těsto prohňést.
 8. Až těsto vykyne, rozdělte ho na poloviny a vytvarujte 2 pěkné bochánky, které dejte na pečícím papírem vystlaný plech dostatečně od sebe. Opět dobře zakryjte fólií a utěrkou a nechejte kynout dalších 20 – 30 minut na teplém místě.
 9. Mezitím rozehřejte troubu na 180 °C.
 10. Před pečením udělejte na každém mazanci nožem zářezy ve tvaru křížku, potřete mazance rozkvedlaným žloutkem a posypejte mandlemi.
 11. Snižte teplotu trouby na 160 °C a mazanec pečte 35 – 45 minut. V průběhu pečení mazance hlídejte, pokud by se začaly připalovat, přikryjte je alobalem. Po upečení otestujte zapíchnutím špejle doprostřed mazance, pokud se těsto nelepí, je hotovo.
 12. Skladujte v uzavřené nádobě v chladu a před konzumací nahřejte v mikrovlnné troubě. Můžete ho jíst samotný, namazaný marmeládou bez cukru nebo třeba s jogurtem.
 13. Nutriční hodnoty jsou uvedeny na verzi bez oleje. Nahoře jsem mazanec poprášila na ozdobu práškovým sladidlem bez kalorií.
 14. Nezapomeňte si přečíst poznámky níže a zapojit se do soutěže.

Tvarohový celozrnný mazanec - foto postupFit tvarohový mazanec - recept Bajola

Celozrnný mazanec z tvarohu - recept Bajola

Poznámky k receptu

 1. V receptu kombinuju celozrnnou a bílou mouku zejména kvůli lepšímu nakynutí. Celozrnná mouka nemá tolik lepku. Samozřejmě i chuť je pak více podobná klasické verzi. Přečtěte si můj článek o moukách a dozvíte se, proč se není třeba bát kombinace s bílou moukou.
 2. Mazanec díky tvarohu není suchý ani bez použití tuku, ale je hodně hutný a má tvrdou kůrku. Pokud chcete mazanec vláčnější, nahraďte 100 g tvarohu 100 ml řepkového oleje, příp. 100 g másla (řepkový olej je zdravější). Zlepšíte chuť i konzistenci, viz foto níže, ale zvýšíte o dost kalorickou hodnotu. Ani v jednom případě ale nepočítejte s konzistencí klasického nadýchaného mazance (netvarohového).
 3. Pokud použijete olej, pečte mazanec v menší kulaté formě, protože těsto nedrží tolik tvar, víc se rozjíždí do stran a bez formy nebude výsledek tak vysoký. Ani do něj nedělejte křížek, zdeformuje se.
 4. Pokud se chcete vyhnout kynutí a ušetřit čas, můžete tvarohový mazanec upéct i bez kynutí za použití prášku do pečiva (2 sáčky). V tomto případě můžete použít místo celozrnné pšeničné mouky vanilkovou ovesnou mouku, která má mnohem lepší chuť. Nepoužívejte ji ale na kynuté těsto, má málo lepku a zřejmě by vám těsto nenakynulo dostatečně.
 5. Pokud máte droždí, doporučuju dát si trochu víc prace a zvolit variantu s kynutím, kynutí je zdravější a chutnější.
Fit tvarohovoý mazanes s tukem - recept Bajola

Verze fit tvarohového mazance s řepkovým olejem a brusinkami

Související produkty