Ingredience na zdravou špenátovou roládu

Roláda

Náplň

 • 250 g nízkotučného tvarohu
 • 200 g nízkotučné zakysané smetany 8%
 • 100 g eidamu 30%
 • 2 stroužky česneku (10 g)
 • ¼ lžičky soli
 • 50 g červené papriky (použila jsem sterilovanou)
Zdravá špenátová roláda - recept Bajola

Postup receptu

 1. Špenát nechejte zcela rozmrazit, slijte z něho vodu a rozmixujte v mixéru se sekáčkem.
 2. Rozehřejte troubu na 180 °C a vyložte plech o rozměru 26 × 38 cm pečícím papírem a nechejte ho přečuhovat. Já jsem nenechala a pak se mi těsto hůř sundávala z plechu.
 3. Oddělte žloutky od bílků a z bílků a špetky soli vyšlehejte pomocí ručního mixéru tuhý sníh. Podrobný návod, jak správně vyšlehat sníh z bílků, najdeš zde.
 4. Smíchejte mouku, rýžovou krupičku a prášek do pečiva. Možná by se prášek do pečiva nemusel použít vůbec, ale netestovala jsem to. Určitě by těsto bylo chuťově lepší, ale je možné, že by nebylo tak nadýchané.
 5. Pokud se ve špenátu ještě vytvořila voda, slijte ji a smíchejte ho se žloutky a již smíchanou moukou s kypřícím práškem. Nakonec vmíchejte opatrně sníh z bílků.
 6. Těsto dejte na plech vystlaný pečícím papírem a pečte cca 17 minut na 180 °C. Kontrolujte, ať se nespálí.
 7. Po upečení nechejte pár minut zchládnout a hned těsto srolujte i s pečícím papírem do tvaru rolády. Takto ji nechejte zcela vychladnout.
 8. Mezitím smíchejte všechny ingredience na náplň kromě kápie. Kápii nakrájejte na tenší proužky. Použila jsem zavařenou, ale klidně může být i čerstvá.
 9. Až je roláda vychladlá, rozrolujte ji a natřete náplní, přičemž na jednom konci nedotírejte až do kraje, nechejte tak 5 – 8 cm bez náplně. Na druhý kraj dejte řádek kápie a pak roládu sviňte a co nejvíce utahujte. Před svinutím nezapomeňte odstranit pečící papír. Pokud náplň vyteče, odstraňte ji pomocí lžíce. Nakonec roládu znovu zabalte do pečícího papíru a dejte do lednice na několik hodin uležet. Nechala jsem přes noc.
 10. Krájejte zoubkovaným nožem. Vznikne cca 14 ks.
 11. Roláda má opravdu minimum sacharidů, takže zapadá i do lowcarb stravování. Pokud chcete, můžete ji jíst s celozrnným pečivem.
 12. Po upečení se nezapomeňte zapojit do soutěže.

Špenátová roláda foto postup Špenátová roláda fit recept Bajola Fit špenátová roláda - recept Bajola