Olga Bajková / Bajola

Chci přiblížit nejen začátečníkům svět fitness a zdravého vaření
a ukázat jim cestu k trvalému zlepšení postavy bez strádání

1981

narozena

172 cm

výška

57 - 62 kg

váha

15 - 21 %

tuk
Olga Bajková - Bajola
Fitness food blogger
Od roku 2015 zveřejňuju nutričně vyvážené recepty bez cukru, se sníženým obsahem tuku a zvýšeným obsahem bílkovin a vlákniny, díky kterým jsem zhubla a dlouhodobě si udržuju postavu bez faldů. Přitom rozhodně nehladovím a pochutnávám si. Začala jsem Instagramem a o pár let později založila blog. Asi rok jsem tvořila recepty pro výrobce sportovní výživy MyProtein. Jsem také autorkou tištěné knihy o výživě s recepty a několika e-kuchařek.
Nadšenec do fitness a výživy
Přes 20 let se zajímám o výživu a zdravý životní styl zejména ve spojení s posilováním a sportem. V posledních letech čerpám zejména z věrohodných zdrojů postavených na vědeckých výzkumech. Do fitka jsem poprvé zavítala už jako teenager, takže je to sport, který je mi nejbližší a mám ho nejradši. Nicméně sportování se nevěnuju intenzivně pořád. Střídají se mi období, kdy sportuju téměř denně s obdobím, kdy nesportuju vůbec. Díky správné stravě už si to můžu dovolit a přitom nekynout.
Amatérský kuchař samouk
Vaření jsem se paradoxně nikdy nevěnovala, akorát kolem dvaceti jsem měla chvíli pečící máni. Až do 34 let jsem ale neuměla pořádně ani vajíčka natvrdo. 🙂 Vařit jsem začala v momentě, kdy jsem pochopila, že to je klíčové k udržitelné postavě bez diet a neustálého sportování. Postupně jsem se tak naučila vařit a přitom transformovat klasické recepty do nutričně vyváženější podoby. Proto recepty píšu tak, aby je dokázal uvařit i začátečník.
Gurmán
Miluju sladké a typickou českou, italskou a asijskou kuchyni, hlavně sushi. Nedám moc zelenině, nicméně je opravdu málo jídel, které mi nechutnají nebo nesním. Nedokážu jíst pomalu. 🙂 Ráda chodím do restaurací a sleduju pořady o vaření a kulinářské soutěže.
60 kg

60 kg

rok 2017
58 kg

58 kg

rok 2016
67 kg

67 kg

rok 2014
63 kg

63 kg

rok 2009
68 kg

68 kg

rok 2006
65 kg

65 kg

rok 2003
56 kg

56 kg

rok 2001

Historie

➥ Od mládí jsem sportovala, když ne fitko, tak běh, plavání, brusle, jóga, HIIT, aerobic, badminton, tenis, kolo, skoro žádný sport mi nebyl cizí. Jsem mezomorf, ale s váhou to bylo střídavě nahoru dolů a nikdy ne úplně ideální po delší dobu. Nebyla jsem nikdy vyložené tlustá, ale často "oplácaná".

➥ V roce 2001 jsem se na popud trenéra ve fitku zúčastnila dvou kulturistických soutěží juniorů jako rozsoutěžení se před fitness závodama. Poprvé jsem tak vyzkoušela sacharidové vlny. Nejenže to byl záhul vydržet, ale po soutěžích následoval i jo-jo efekt. Pak jsem sacharidové vlny vyzkoušela ještě jednou asi o tři roky později,  ale opět se stejným výsledkem. Od té doby nechci mít se sacharidovýma vlnama a závoděním nic společného.

➥ Trvalo mi pěknou řádku let, než jsem dokázala efektivně skloubit sport se správným stravováním a začaly se dostavovat trvalejší výsledky. Chtěla jsem najít způsob, jak konečně spatřit a konstantně udržet alespoň náznak sixpacku, a to s co nejmenší námahou a omezováním se. Klíč jsem objevila ve vlastní přípravě jídel, kombinaci přirozeného pohybu se silovým cvičením a v strategickém plánování.

➥ V červnu 2017 mi vyhřezly plotýnky ve třech místech (2 mm, 15 mm a 1 mm), což mě vyřadilo na několik měsíců z provozu i cvičení. Podařilo se mi to však vlastní pílí napravit a vyhnula jsem se operaci.

E-book zdarma - Jak jsem zhubla 10 kg bez sekundy namáhavého kardia a přitom se cpala sladkým

Absolvované kurzy a semináře

ISSA

Certifikovaný osobní trenér

2024, USA
Andrew Wyant
Fitness institut

Praktické sestavování jídelníčku

2017, Brno
Mgr. Táňa Wasserbauerová

Moje proměna

Já v médiích

Ohlasy

Proč vařit se mnou

Kontakt