Ingredience na fit chia marmeládu

Zdravá chia marmeláda - domácí recept Bajola

Chceš ušetřit za ořechy, sladidla a mouky? Kde koupit nejlevněji

Postup receptu

  1. Mražené ovoce nechej rozmrazit a rozmačkej vidličkou co nejvíce dohladka, případně můžš nechat kousky ovoce.
  2. Čerstvé ovoce umyj, nakrájej a vař v hrnci na středním plameni, dokud se nezačne rozpadat a bublat. Občas promíchej. Trvá to pár minut. Pokud by se začalo připalovat, přilij trošku vody. Odstav z plotny a pomocí štouchadla na brambory rozmačkej do požadované konzistence. Pokud chceš džem s kousky ovoce, tak nechávej kousky ovoce. Pokud chceš hladkou marmeládu, tak rozmačkej pořádně nebo můžeš i rozmixovat ponorným mixérem. Druhou možností je čerstvé ovoce nevařit, ale pouze ho rozmixovat v mixéru se sekáčkem. Nicméně touto metodou mi pak výsledek nepřijde tak chutný a ideálně konzistentní.
  3. Do ovocné směsi nasypej chia semínka, promíchej a nechej nabobtnat cca 10 – 20 minut, čímž dojde k zahuštění a vznikne fit marmeláda / džem. Já nechávám nabobtnat v lednici přes noc.
  4. Každé ovoce je jinak šťavnaté, takže výsledná konzistence může být pokaždé trochu jiná. Například ananas je šťavnatější než jahody, takže v uvedeném poměru vznikne řidší marmeláda. Začni uvedeným poměrem surovin a pokud chceš hustější konzistenci, přidej 1 lžičku chia semínek navíc, počkej, než nabobtnají, a pak případně přidej další, dokud nedosáhneš požadované konzistence.
  5. Jakmile je marmeláda / džem hotová, ochutnej a podle chuti přislaď sladidlem bez kalorií nebo čekankovým sirupem, pokud je potřeba. Některé druhy ovoce jsou sladší, některé kyselejší, např. maliny je potřeba přisladit.
  6. Chia marmeládu / džem můžeš použít na promazání fitness perníku nebo na jiné dezerty, do kaší, jogurtu, na vafle, lívance nebo natřít na celozrnný toastový chleba apod. Na slepování vánočního cukroví moc nedoporučuju, protože v této marmeládě není žádný konzervant a moc dlouho nevydrží. Nicméně můžeš zkusit dát do zavařovacích sklenic a sterilizovat jako normální marmeládu, toto jsem nezkoušela, ale mohlo by to fungovat pro delší skladování.
  7. Skladuj v lednici a spotřebuj co nejdříve. V chladu vydrží 1 – 2 týdny.
  8. Nutriční hodnoty jsou uvedeny na mražené maliny a sladidlo bez kalorií.
  9. 🚚 Do 21. 7. 2024 DOPRAVA ZDARMA na moji tištěnou kuchařku Fit bez diet s jídelníčky nejen na hubnutí. Koupit a ušetřit za dopravu

Domácí chia marmeláda džem - postupZdravý chia džem bez cukru - domácí recept Bajola