Ingredience na fit tvarohový chléb pita

 • 300 g celozrnné pšeničné mouky
 • 275 g hladké pšeničné mouky bílé
 • 10 g sušeného droždí
 • 300 ml teplé vody
 • 200 g řídkého nízkotučného tvarohu nebo řeckého jogurtu (pokud nemáte řídký, nařeďte ho nízkotučným mlékem, cca 100 g tvarohu a 100 ml mléka)
 • 0,5 lžičky soli (3 g)
Zdravá celozrnná pita - recept Bajola

Postup receptu

 1. Všechny ingredienci si vytáhněte z lednice hodinu předem, aby se zahřály na pokojovou teplotu.
 2. Smíchejte oba druhy mouky a sušené droždí.
 3. Přidejte tvaroh, promíchejte, osolte a pak postupně přilévejte vodu tak, abyste vytvořili nelepivé těsto. Vody můžete potřebovat méně či více, záleží na vodnatosti tvarohu.
 4. Až budete mít základní konzistenci, hnětejte buď vařečkou v míse mezi koleny podebíráním od sebe k sobě anebo na válu rukama otáčením těsta ve čtvrtotáčkách po směru hodinových ručiček, zadní okraj těsta vždy přehněte doprostřed a přitlačte. Hnětení trvá minimálně 10 minut. Práci si usnadníte použitím kuchyňského robota.
 5. Dobře propracované těsto přikryjte potravinářskou fólií a kuchyňskou utěrkou a nechejte na teplém místě kynout cca 1 hodinu. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Pro usnadnění můžete použít urychlovač kynutí.
 6. Vykynuté těsto rozdělte na 6 částí a vytvarujte z nich kulaté bochánky. Ty hned přikryjte potravinářskou fólií a utěrkou, ať neosychají.
 7. Rozehřejte si pánev nebo plotýnku.
 8. Vezměte si jeden bochánek a rozválejte ho na kulatou placku vysokou zhruba půl centimetru.
 9. Vyválenou placku opékejte nasucho na pánvi cca 3 – 5 minut z každé strany, dokud povrch nezačne zlátnout a tvořit oka.
 10. Pak postupně vyválejte a opečte všechny ostatní bochánky.
 11. Hotové pita placky nechejte zcela vychladnout a pak je skladujte v uzavřené nádobě v lednici. Před podáváním vždy nahřejte v mikrovlnné troubě.
 12. Doporučuju jíst s cottage sýrem nebo řeckými tzatziky, ale můžete si na ni naskládat i šunku či maso, sýr a zeleninu.
 13. Nezapomeňte se zapojit do soutěže.

Celozrnná pita - foto postupFit tvarohová pita - recept Bajola

Související produkty