Co jsou Ovocné košíčky?

Ovocné košíčky jsou poměrně rozšířený zákusek, který nechybí v téměř žádné české cukrárně. Skvěle se hodí v letních měsících, protože jsou díky ovoci a želatině osvěžující. Jedná se o jakousi obdobu francouzských tartaletek. Košíčky s ovocem a krémem si mnoho lidí rádo připravuje i doma, a to nejen na oslavy a slavnostní příležitosti.

Ovocné košíčky se skládají ze 3 komponent. Základ tvoří křehké nebo linecké těsto, které se upeče v mini kovových formičkách ve tvaru košíčků, ty se pak naplní sladkým vanilkovým krémem většinou z pudingu a másla, ale existují i jiné druhy náplní, např. s mascarpone nebo smetanou, v nejlepším případě i s tvarohovým krémem. Nahoru se pak dávají malé kousky ovoce (čerstvého nebo kompotovaného), na které se nanese vrstva želatiny, aby neztratily barvu. Nejčastěji se jedná o kiwi, jahody a lesní ovoce (borůvky, ostružiny, maliny).

Zdravé ovocné košíčky bez cukru - recept Bajola

Klasické košíčky s ovocem můžou ale zpomalit tvoje hubnutí

Klasické ovocné košíčky nejsou zrovna dietní, protože jak v korpusu, tak v krému bývá nálož cukru a másla, někdy i mascarpone nebo smetany, které jsou také tučné. Těsto je z bílé mouky s minimem vlákniny a tuk je v něm ještě navýšený žloutky. I samotná želatina se přislazuje cukrem. A samozřejmě cukr je obsažený i v ovoci, i když to jen ten nejmenší problém, nicméně se zbytkem cukru v korpusu, krému a želatině už se množství cukru nastřádá.

Zdravé ovocné košíčky mají o 65 % méně kalorií a navíc tě zasytí!

Moji odlehčenou fit verzi ovocných košíčků můžeš mlsat i v redukci a nezkazit si formu, ba naopak. Díky sníženému obsahu sacharidů, cukru a tuku a dostatečnému obsahu bílkovin ti nejen zaženou chuť na sladké, ale i tě zasytí. Fitness verze neobsahuje téměř žádné máslo, žádnou smetanu či šlehačku, žádný kalorický cukr a přesto chutnají jako klasické košíčky s ovocem z cukrárny.

  • o 65 % méně kalorií
  •  více než 70 % méně sacharidů, cukru a tuku
  • zvýšený obsah bílkovin
  • bez kalorického cukru
  • o 80 % méně nasyceného tuku

Srovnání kalorických hodnot ve 100 g Ovocných košíčků

100 g Klasické ovocné košíčky Moje fit ovocné košíčky
Kalorie 263 kCal 93 kCal
Bílkoviny 3 g 5 g
Sacharidy 39 g 11 g
Cukry 20 g 2 g
Tuky 12 g 2 g
Nasycené tuky 5 g 1 g
Ovocné košíčky s tvarohovým krémem - recept Bajola

Myslíš si, že košíčky s ovocem dokáže upéct jenom ostřílená cukrářka?

Pokud je pro tebe cukrařina španělská vesnice, žádný problém, poradím ti nejen, kde seženeš vše potřebné, ale hlavně ti na názorných foto postupech krok za krokem ukážu, jak na to. Naučíš se připravit fit linecké těsto na základ košíčků, chutný odlehčený vanilkový krém do ovocných košíčků i želatinu bez cukru. Zvládnou to dokonce i chlapi! 😀

Už nečekej ani minutu a upeč si jednoduché a rychlé fit ovocné kostky košíčky bez cukru a tuku hned teď!

Košíčky s ovocem - foto postup receptu

Recept na ovocné košíčky ve fit verzi

Přesný recept a foto návod na tento zákusek najdeš v UKÁZCE z mojí e-kuchařky Fitness domácí cukrárna společně s mnoha dalšími tradičními českými zákusky ve fitness podobě.

Získat recept