Ingredience na zdravou hrachovou kaši s panenkou
Hrachová kaše
- 250 g žlutého hrachu (půleného)
- 500 ml vody
- sůl, pepř
Vepřová panenka
- 600 g vepřové panenky
- 100 ml vody
- 2 lžíce přírodní sójové omáčky (30 ml)
- 2 lžíce mleté červené papriky (10 g)
- 1 lžíce sušeného česneku (5 g)
- ½ lžičky mletého pepře (0,5 g)
- řepkový olej (2 ml)
Postup receptu
- Smíchej sójovou omáčku, vodu, olej, papriku, sušený česnek a pepř. Maso pořádně omyj a dej vcelku do marinády. Nechej marinovat v lednici přiklopené minimálně 30 minut, ale ideálně přes noc.
- Propláchnutý hrách zalij vodou a vař 40 – 60 minut za občasného míchaní, dokud nevznikne kaše. Já vařím nepřiklopené. Pokud se voda v průběhu odpaří, trochu dolij. Ke konci vaření ochutnej, zda už je hrách zcela měkký, a pokud chceš kaši hladší, rozmixuj ji tyčovým mixérem. Hustotu reguluj přiléváním další vody. Někdo má radši hustější, někdo řidší. Na konec osol zhruba jednou lžičkou soli (dle chuti i více).
- Než se uvaří hrách, připrav maso. Rozehřej troubu na 200 °C.
- Panenku vytáhni z marinády a zprudka opeč na pánvi ze všech stran, aby se maso zatáhlo a uvnitř zůstalo šťavnaté.
- Do pekáče nalij zbytek marinády, vlož opečenou vepřovou panenku a peč 15 – 20 minut na 200 °C. Na měření času používám digitální kuchyňskou minutku.
- Po vytažení z trouby nechej maso aspoň 5 minut odpočinout, aby z něho nevytekla šťáva.
- Po odpočinutí maso nakrájej na plátky a podávej s hrachovou kaší a případně celozrnným fit pečivem, které můžeš před koncem pečení panenky přidat do trouby, aby bylo křupavé.
- Nezapomeň si přečíst poznámky níže.
- 💚 Chceš jídelníčky nejen na hubnutí z mých receptů nebo inspiraci co zdravého a fit vařit? Vše a mnohem víc najdeš v mojí tištěné i PDF knize Fit bez diet 👉 Omrknout knihu
Poznámky k receptu
- Některé druhy je potřeba pro lepší strávení předem namočit do studené vody na alespoň 8 hodin a poté vodu slít. Řiď se návodem na obalu.
- Doba pečení panenky záleží na její velikosti, velkou panenku je potřeba péct o něco déle. Doporučuju po 15 minutách maso vytáhnout, v nejširší části do něj zakrojit a zkontrolovat strukturu. Pokud se už při řezání maso zdá syrové, musíš ještě dopéct, ale pozor, ať panenku nepečeš moc dlouho, byla by vysušená. Měla by být vevnitř narůžovělá, ale ne syrová. Aby panenka nebyla syrová ani suchá, měla by být vnitřní teplota masa okolo 65 °C. Maso se ještě zbytkovým teplem trochu dopeče, teplota uvnitř masa se totiž během odpočívání o 2 až 3 °C zvýší. Takže výsledek nakonec růžový být nemusí, s tím počítej a vytáhni maso z trouby tak akorát. Není to jednoduché a bez vpichového teploměru se to docela špatně odhaduje.
- Nutriční hodnoty jsou uvedené bez pečiva.
Komentáře
Moje rodina se dost divila té kombinaci, ale já si stála za svým, že tvé recepty jsou vždycky výborné. A nelitovali! Ps: díky Tobě jsem se konečně naučila péct vepřovou panenku 😇🤣
Já jsem právě s panenkou taky kdysi zápasila, měla jsem to vždycky vysušený, tak jsem to musela nastudovat 😀 Mám radost, že se ti to povedlo 😉