Ingredience na zdravý holandský řízek bez smažení

Základ na holandské řízky

 • 500 g mletého hovězího masa do 10 % tuku (příp. krůtího)
 • 1 lžička soli (3 g)
 • ¼ lžičky pepře
 • 120 ml polotučného mléka (1,5%)
 • 130 g strouhaného sýru (Eidam 30%)

Na obalení

Fitness holandský řízek pečený v troubě - recept Bajola

Postup receptu – jak udělat zdravý holandský řízek

 1. Smíchej mleté maso se solí a pepřem, vmíchej mléko a nechej ho vsáknout.
 2. Přidej nastrouhaný sýr a dobře promíchej. Maso přikryj a nechej uležet přes noc v lednici, ale pokud budeš mít maso už předem dobře vychlazené a vzniklá hmota bude dostatečně tuhá, myslím si, že můžeš pro urychlení práce tento krok přeskočit. (Pokud vyzkoušíš bez odležení, dej prosím vědět do komentáře, jak to dopadlo.)
 3. Z masa vytvaruj 8 placek o stejné hmotnosti (cca 120 g), doporučuju uprostřed více zmáčknout, jelikož pečením se řízky zcvrknou.
 4. Předehřej troubu na 180 °C.
 5. Pak každý řízek obal v trojobalu – nejdříve v celozrnné mouce, pak v rozkvedlaném vejci se špetkou soli a nakonec v celozrnné strouhance. Pokud máš strouhanku moc jemnou, doporučuju obalit dvakrát, aby z řízku nevytekl sýr.
 6. Řízky naskládej na pečícím papírem vystlaný plech, postříkej řepkovým olejem ve spreji a peč cca 20 minut na 180 °C, ke konci zapni funkci gril, aby se opekla strouhanka. Nepeč zbytečně dlouhou, jinak bude maso vysušené. Když tak můžeš v průběhu pečení do jednoho zakrojit a zkontrolovat, jestli už je dostatečně propečený.
 7. Druhou možností je usmažit holandské řízky v horkovzdušné fritéze – smaž na 180 °C cca 10 minut (průběžně kontoluj, může to být méně či více, je dobré v polovině času otočit).
 8. Nezapomeň si přečíst poznámky níže.
 9. 🚚 Do 21. 7. 2024 DOPRAVA ZDARMA na moji tištěnou kuchařku Fit bez diet s jídelníčky nejen na hubnutí. Koupit a ušetřit za dopravu

Holandský řízek foto postupHolandský řízek z hovězího masa - recept BajolaZdravý holandský řízek bez smažení - recept Bajola

Poznámky k receptu

 • Celozrnnou strouhanku si můžeš vyrobit rozmixováním tvrdého celozrnného pečiva nebo celozrnných lupínků v mixéru se sekáčkem. Pokud nemáš ztvrdlé pečivo, můžeš ho upéct v troubě nebo v mikrovlnné troubě, dokud neztvrdne. Alternativně můžeš použít kukuřičné lupínky.
 • V případě krůtího mletého masa bude doba pečení asi o něco kratší. Závisí i na typu trouby, já mám plynovou.
 • Podávej s vařenými bramborami posypanými petrželkou, pažitkou nebo koprem anebo s bramborovou kaší, příp. bramborovo-celerovou kaší, a okurkovým salátem. Místo tatarky můžeš použít řecký jogurt smíchaný s nízkotučnou zakysanou smetanou.
 • Nutriční hodnoty jsou uvedeny pouze na holandské řízky bez přílohy a salátu.