Ingredience na zdravou bábovku

Bábovka

Poleva

Zdravá pomerančová bábovka - fitness recept Bajola

Postup receptu

 1. Pomeranče umyjte a pomocí struhadla nastrouhejte pomerančovou kůru. Co nejvíce bude možné, minimálně 4 vrchovaté lžíce. Stranou si dejte trošku na finální posypání bábovky.
 2. Pak ze všech pomerančů vymačkejte šťávu, já jsem použila odšťavňovač. Pokud nemáte, použijte lis na citróny. Dejte stranou 210 ml na bábovku, zbytek použijete na polevu.
 3. Rozehřejte troubu na 180 °C.
 4. V mikrovlnné troubě ropusťte kokosový olej pár sekund.
 5. Smíchejte mouku, prášek do pečiva a jedlou sodu.
 6. Zvlášť smíchejte vejce, tvaroh, mléko, 210 ml pomerančové šťávy, vanilkový extrakt a kokosový olej.
 7. Mouku vsypejte k mokrým ingrediencím, pořádně promíchejte, ochutnejte a podle chuti oslaďte. Vznikne mírně lité těsto, které nalijte do kokosovým olejem vytřené formy na bábovku o průměru 23 – 25 cm. Ideálně použijte silikonovou, ze které se bábovka nejlépe vyklápí. Formu nevysypávejte moukou, bábovka by neměla rovnoměrnou barvu.
 8. Pečte 50 – 60 minut na 180 °C. Otestujte zapíchnutím špejle doprostřed těsta, těsto by se nemělo na špejli příliš lepit.
 9. Po upečení nechejte asi 10 minut bábovku zchladnout. Pokud bábovka hodně naběhla a má nepravidelné „dno“, seřežte ho nožem dorovna a pak bábovku vyklopte na velké prkénko nebo talíř.
 10. Až bábovka úplně vychladne, můžete ji ozdobit. Smíchejte pomerančovou šťávu, sladidlo a bramborový škrob tak, aby vznikla tužší tekutá hmota. Konzistenčně asi jako poleva na perníčky. Ochutnejte a případně přislaďte. Možná bude potřeba mírně změnit poměr ingrediencí.
 11. Pak pomocí lžičky udělejte na bábovce čáry, viz foto, přebytečná poleva steče na podložku. A dozdobte pomerančovou kůrou.
 12. Pokud se vám bábovka nepodařila dostatečně osladit, můžete před servírováním polít čekankovým sirupem.
 13. Nutriční hodnoty jsou uvedeny pro verzi s bezkalorickým sladidlem.

Zdravá pomerančová bábovka - fitness recept BajolaZdravá pomerančová bábovka - fitness recept Bajola