Co jsou štafetky?

Štafetky patří mezi tradiční a typicky české zákusky, i když dnes už spíše retro zákusky, protože se prodávali v cukrárnách hlavně v minulosti, teď už na ně narazíš podstatně méně. Skvěle se hodí jako dezert ke kávě, rodinné sešlosti a oslavy, vč. Vánoc jako vánoční cukroví.

Štafetky mají buď hranatý tvar kostky anebo se rolují do tvaru válečků – roládek.

Základ těsta, kterému se říká bezé, tvoří bílky, cukr a ořechy, případně kokos, který se začal používat jako levnější náhražka ořechů. Z těsta se upeče velmi tenký plát, což je na celém procesu nejzáludnější, protože plát se může lámat. Křupavé krusty na povrchu plátů je dosaženo posypáním povrchu těsta moučkovým cukrem těstě před upečením.

Tenké pláty se vrství na sebe většinou ve 4 vrstvách a promazávají máslovým krémem s přídavkem mleté kávy a cukru. Slepené pláty se pak nakrájí na obdélníky nebo čtverce a namáčí diagonálně v čokoládě smíchané s tukem. Pokud se tvoří válečky, tak se jeden velký plát namaže krémem a pak sroluje do válečku, nakrájí a do čokolády se namáčí konce roládek.

Fit štafetky bez cukru - recept Bajola

Klasická Štafetka může ale zpomalit tvoje hubnutí

I když těsto na klasické štafetky tvoří bílky, je v něm velká nálož cukru a tuk z ořechů. A nemalá nálož cukru je i v krému, jehož základ tvoří máslo. Navíc tento tuk je převážně nasycený, takže tvojí linii ani zdraví klasická štafetka moc neprospěje.

Fitness Štafetky mají o 65 % méně kalorií a navíc tě zasytí

Moji odlehčenou fit verzi štafetek můžeš mlsat i v redukci a nezkazit si formu, ba naopak. Díky navýšenému množství bílkovin a vlákniny a zredukovanému cukru ti nejen zažene chuť na sladké, ale i tě zasytí. Naučím tě i fitness kávový krém zcela bez tuku a cukru a 2 druhy čokoládové fit polevy. Fitness verze štafetek neobsahuje žádné máslo a žádný kalorický cukr a přesto chutnají jako klasické Štafetky.

  • o 65 % méně kalorií
  • téměř 2x více bílkovin
  • o 90 % méně cukru
  • o 73 % méně tuku
  • 5x méně nasyceného tuku
  • 3x více vlákniny

Srovnání kalorických hodnot ve 100 g Štafetek

100 g Klasická štafetky Moje fitness štafetky
Kalorie 368 kCal 129 kCal
Bílkoviny 5 g 8 g
Sacharidy 41 g 20 g
Cukry 28 g 3 g
Tuky 22 g 6 g
Nasycené tuky 10 g 2 g
Zdravé štafetky bez cukru - recept Bajola

Myslíš si, že Štafetky dokáže upéct jenom ostřílená cukrářka?

Pokud je pro tebe cukrařina španělská vesnice, žádný problém, poradím ti nejen, kde seženeš vše potřebné, ale hlavně ti na názorných foto postupech krok za krokem ukážu, jak na to. Naučíš se připravit nejen korpusy na štafetky, ale i 2 druhy dietního kávová krému zcela bez tuku a cukru, a celé dílo spojit dohromady. A zvládnou to dokonce i chlapi!

Už nečekej ani minutu a upeč si nízkokalorické fitness Štafetky hned teď!

Fitness štafetky - foto postup

Recept na fit Štafetky bez cukru

Přesný recept a foto návod na tento zákusek najdeš v mé e-kuchařce Fitness domácí cukrárna společně s mnoha dalšími tradičními českými zákusky ve fitness podobě.

Získat recept