Všechny recepty vychází ze základních potravin, které se dají koupit běžně v obchodě a které jsou typické pro většinu mých receptů na tomto webu tak, aby jejich výroba nezruinovala peněženku. Asi 5 % surovin je méně typických a cenově náročnějších, ale ve většině případů je lze nahradit. Obecně záleží na preferenci, jestli chce člověk víc hubnout nebo víc ušetřit. 🙂
Suroviny
1. Sladidlo bez kalorií
Rozhodla jsem se používat sladidlo, které aktuálně považuju ze nejvíce zdravotně bezpečné, a to je erythritol. Nicméně není erythritol jako erythritol co se týče konzistence, sladivosti a chování. Po otestování několika značek jsem přišla na to, že téměř totožné vlastnosti jako cukr má značka Sukrin. Doporučuju používat tento, pokud použiješ jiný, nemusí se ti výsledek povést u některých receptů totožně, např. u všech, kde je hlavní komponentou sníh (kremrole, indiánek, pusinky ap.). Také vše před pečením nebo použitím ochutnávej, jestli je to ideálně sladké (každá značka erythritolu má jinou sladivost). Pokud chceš ušetřit, pak doporučuju erythritol od Vitalcountry, ale např. sníh s ním nemám otestovaný.
Pokud erythritol neznáš – jedná se o přírodní sladidlo bez kalorií (cukerný alkohol), které se vyrábí přirozenou fermentací glukózy, zj. z hroznů. Oproti cukru má takovou jakoby ledovou chuť. Mně osobně nevadí, ale někomu to nemusí vyhovovat, třeba mně nevyhovuje vůbec chuť stévie, proto ji nepoužívám, ale tu taky považuju za bezpečnou.
Používám tyto formy Sukrinu
- Práškové – Sukrin Icing (Melis) – růžový obal anebo levnější varianta zde
- Krystal – Sukrin krystal – červený obal anebo levnější varianta zde
Další sladidla, která používám v některých receptech
- Flavdrops (příchuť bílá čokoláda)
- Čekankový sirup natural
Lze tyto sladidla nahradit?
Pokud bys chtěla ušetřit za sladidlo, pak nejvýhodnější cenově a chuťově velice podobná cukru je sukralóza. Ale používá se naprosto odlišně než cukr, protože je 600x sladivější, takže v některých receptech nejde použít (tam, kde se pracuje se sněhem). Pokud nepotřebuješ hubnout, můžeš klidně použít i normální cukr. Případně sladidlo, na které jsi zvyklá, ale jak píšu výše, u některých receptů ti nemusí dané sladidlo fungovat nebo se musí dát v jiném množství, pak už záleží na tvém experimentování.
2. Proteinový prášek
V receptech, kde je protein, používám proteinový koncentrát od MyProtein. Dobré složení má ještě značka Vilgain zde. Opět platí, že není protein jako protein, co se týče obsahu bílkovin a toho, jak se následně chová. Proto doporučuju používat totožný. Při použití jiné značky či typu se opět výsledek nemusí podařit stejně jako mně.
Téměř ve všech receptech uvádím, jak lze protein nahradit, pokud ho nechceš používat, ale ochudíš se o důležité bílkoviny.
Pokud nechceš kupovat velká balení proteinu, můžeš si koupit jenom vzorky. U některých receptů budou stačit.
V receptech používám tyto příchutě proteinu:
- Čokoláda
- Vanilka
- Káva (mocha)
- Karamel (salted caramel)
- Kokos
Pokud maximálně lpíš na co nejdravější variantě, můžeš používat protein bez příchuti, kde nejsou přidaná žádná sladidla, a doslazovat výsledek podle svých potřeb sladidlem, které používáš.
3. Mouky
Celozrnná pšeničná nebo špaldová mouka
Koupíš téměř ve všech běžných obchodech, případně i on-line, například pšeničná tato a špaldová tato.
Ovesná mouka
V receptech používám ochucenou ovesnou mouku od MyProtein, jelikož má lepší konzistenci a chuť než klasická ovesná mouka. Nicméně můžeš ji nahradit klasickou ovesnou moukou, případně perfektně rozmixovanými ovesnými vločkami na prach. Takto mele například Nutribullet. Vzniklou mouku musíš pak ještě osladit, protože ochucená ovesná mouka už je ideálně oslazená.
Slevový kód až 50 % pro e-shop MyProtein: BAJOLA
4. Tvaroh
Téměř u všeho používám tvaroh ve vaničce, pouze u krémů doporučuju spíš tvaroh v alobalu, protože ten bývá tužší a u krému je potřeba, aby byl co nejtužší. Pokud jsi mimo ČR, kde se tvaroh neprodává, můžeš použít tuhý řecký jogurt, např. značka Fage.
5. Krémový sýr – cream cheese
Například Goldessa light z Lidlu nebo Cream Cheese Spread light K-Classic z Kauflandu.
6. Čokoláda
Doporučuju používat vysokoprocentní čokoládu (alespoň 70%) ideálně bez cukru. Takových moc není, doporučuju například tuto. Alternativně je možné použít proteinovou čokoládu nebo hold nějakou s cukrem.
7. Těsto Filo
Filo těsto je odlehčená verze listového těsta, která se standardně používá na baklavu, ale má o 25 % méně energie a o 90 % více bílkovin než listové těsto. Většinou bývá mražené. Můžeš ho koupit v Makru nebo on-line zde.
8. Lavaš chléb
Lavaš je měkký tenký arménský chléb ve tvaru obdélníkové placky. Preferuj celozrnnou verzi. Můžeš koupit on-line zde.
9. Barviva
Potravinářská barviva koupíš téměř v každém běžném supermarketu, ale obsahují často ne zrovna prospěšná éčka. Pokud chceš použít raději přírodní barviva, můžeš červené barvivo nahradit takto:
- sušeným dračím ovocem
- v některým receptech šťávou z červené řepy
- případně červenými BCAA (ty ale nejsou zcela přírodní, bývá tam umělé sladidlo).
Přírodní náhražku žlutého barviva jsem bohužel nenašla.
10. Přírodní ztužovače
- Xantanová guma (pokud nemáš, můžeš zkusit vypustit, ale počítej, že výsledek nebude totožný)
- Vinný kámen (je to přírodní verze kypřícího prášku do pečiva = bez éček, můžeš případně nahradit klasickým kypřícím práškem)
11. Další suroviny
- Vanilkový extrakt
- Džem bez přidaného cukru
- Jablečné pyré bez přidaného cukru (příp. jablečná přesnídávka anebo si udělat domácí pyré povařením a rozmixováním jablek)
- Kokosová mouka
- Kokosový olej
- Řepkový olej ve spreji
- Sušené ovoce bez cukru (meruňky, datle, rozinky, brusinky, goji)
- Ořechy a semínka (vlašské, mandle, chia, kokos, arašídy, kokos)
Ořechy, semínka a další zdravou výživu doporučuju koupit v e-shopu VitalCountry. Mají opravdu velice nízké ceny.
Kuchyňské potřeby
1. Plechy a formy
- Plech 30×42 cm
- Plech 25×38 cm
- Vysoká forma 30×30 cm (nastavitelná)
- Vysoká forma 30×38 cm (nastavitelná)
- Odkapávací mřížka
2. Formičky
- Formičky na ovocné košíčky – průměr 7 cm
- Formičky na rakvičky
- Trubičky na kremrole
- Forma na laskonky
- Vykrajovátko kulaté – průměr 5 cm
- Vykrajovátko kulaté – průměr 8 cm
3. Cukrářské vychytávky
- Cukrářský nůž
- Cukrářské sáčky
- Cukrářské špičky – doporučuju níže uvedené velikosti, ale pokud už doma nějaké máš, můžeš nejdříve vyzkoušet svoje
4. Odměrky
5. Elektrické spotřebiče
- Zmrzlinovač
- Kornoutovač (elektrický)
- Kornoutovač (pánev)
- Mixér se sekáčkem
- Ruční mixér
- Kuchyňský robot
6. Ostatní
- Kleště na zmrzlinu
- Digitální vpichový teploměr
- Lžícová váha
- Silikonová mašlovačka
- Miska do vodní lázně
- Plastová šlehací miska
Přečti si také 6 tipů, jak si usnadnit čtení receptů na mobilu a tabletu
A teď hurááá na první zákusek. Budu ráda, když mi pošleš výsledek nebo mě označíš na sociálních sítích @bajolafitcz. 😉
Komentáře
Já ještě můžu doporučit sladidlo Starlinea na pečení. Je to kombinace sukralózy a fruktózy, má 4x vyšší sladivost než cukr a dá se použít i na práci se sněhem. Často z něj peču piškotové korpusy, zkoušela jsem i bílkový krém do kremrolí. Mám v rodině 2 diabetiky (I. i II. Typu) a oboum vyhovuje.
Diky za tip, Iveto. 😉 Tuto znacku neznam, mrkla jsem se na to. Kombinace sukralozy a fruktozy neni uplne stastna, jelikoz nadmira fruktozy muze vest ke ztukovateni jater, a navic tato verze neni bez kalorii (kdyz to propocitam, tak cca 100 kcal na 100 gramu). Co je tam jeste minus, ze je tam fosforecnan vapenaty, ktery ma sice skore skodlivosti jen 2 (z 5), ale je to proste ecko navic. Nicmene nasla jsem v jejich nabidce lepsi verzi, a to kombinaci s erythritolem, nazyvaji to „na zavarovani“, to jste nezkousela na peceni i na snih?
Zkoušela, moc to z toho nejde. Ta fruktóza to těsto/sníh lépe drží. U té verze na zavařování je potřeba přidat do piškotového těsta i kypřící prášek, kdežto u té verze na pečení to potřeba není, stejně jako u normálního cukru. Cukr v krvi jim to nezvedá ale samozřejmě nemůžou sníst celý dort 😀 já nejvíce peču dorty, už jsem vyzkoušela asi „milion“ sladidel a toto je na dorty zatím nejlepší. Ale zkouším pořád dál 🙂 třeba jednou narazím na nějaké které se chová stejně jako Starlinea na pečení a zároveň bude mít lepší složení.
Pokud někdo nepotřebuje hubnout a dělá dort nebo zákusek jednou za čas, tak to vypadá na lepší variantu než samotný erythritol, jelikož ten dělá ledovou chuť a navíc se po pár hodinách začne ztrácet, takže určitě dobrý tip. Tady v USA se prodává ještě allulosa, která ale v Evropě ještě není schválená, a ta mi zatím chutná asi nejvíc ze všech sladidel, a dělají ji i zkombinovanou s monkfruit sladidlem a uvádí, že je to dobré na sníh, ale ještě jsem to netestovala. A pak prý ještě erythritol v kombinaci s inulinem, ale to asi taky v Evropě zatím není.